« Takaisin

Evankelistojen rakentumispäivät

Evankelistana ja todistajana lähipiirissä ja paikkakunnallani – "Voi minua, ellen evankeliumia julista!"

Sykkiikö sydämesi evankeliumin sanoman välittämiselle? Haluatko löytää oman tapasi toimia ilosanoman viejänä, vai teetkö jo aktiivisesti Jumalan valtakunnan työtä?

Evankelistojen rakentumispäivät kokoavat yhteen kaikki, jotka haluavat rohkaistua, verkostoitua ja vahvistua kutsumuksessaan. Tapahtuma tarjoaa turvallisen ja innostavan ympäristön vaihtaa ajatuksia muiden samanmielisten kanssa sekä rakentua ilosanoman välittäjänä Jeesuksessa Kristuksessa.

Kenelle evankelistojen rakentumispäivät on tarkoitettu?

Tapahtuma on avoin kaikille, jotka kokevat sydämessään Jumalan mielen mukaista huolta lähimmäistensä ja oman paikkakuntansa ihmisten pelastumisesta. Voit olla pitkään alalla toiminut tekijä, vapaaehtoisten innostaja tai vasta kutsumustasi etsivä kristitty.

Jokaisella meistä on evankelioinnissa:

  • Tärkeä ja ainutlaatuinen osuus omassa arjessaan
  • Yksilöllinen kutsumus, joka kumpuaa Jeesuksen antamasta lähetyskäskystä
  • Tehtävä viedä sanaa eteenpäin lähipiirissä ja omalla paikkakunnalla

Jeesuksen lähetyskäskyn mukaisesti evankeliumi kuuluu kaikille luoduille – tule hakemaan työkaluja ja intoa tämän tehtävän toteuttamiseen!

Tapahtuman järjestäjät ja yhteistyökumppanit

Tämän vahvistavan kristillisen viikonlopun järjestää Perheniemen evankelinen opisto tiiviissä yhteistyössä Mission Europen ja Finmissionin kanssa. Yhdessä haluamme tukea ja varustaa jokaista uskovaa loistamaan Kristuksen valoa omassa ympäristössään.

Merkitse päivämäärät 16.–18. huhtikuuta 2027 jo kalenteriisi ja ilmoittaudu mukaan rakentumaan yhteisestä uskosta!

Kouluttajina kokeneet evankeliumin julistajat

Kouluttajina toimivat kokeneet evankeliumin julistajat Mission Europesta Seppo Niemeläinen, Petri Välimäki, Finmissiosta Tapani Suonto ja Elisabet Vähäsöyrinki kertoo yhteistyöstä Finmissionin kanssa Lahti-Mission osalta.

Viikonlopun juontajina Perheniemestä Marjaana Suutarinen ja Pirjo Jääskeläinen.

Kouluttajien esittelyt

TapaniSuonto 249px
Tapani Suonto, Raamatunopettaja, evankelista, kirjailija

Tapani Suonto tuli tunnetuksi 1970 -luvulla laulavana evankelistana. Hän käynnisti Helsingissä Perjantai Kristukselle -kampanjan vuonna 1983. 2000-luvun vaihteessa PK-kampanjasta alkanut toiminta laajentui lähetysjärjestöksi, joka levisi Aasiaan, Afrikkaan, Lähi-Itään ja Eurooppaan. Se sai nimekseen One Way Mission ry. 

Vuonna 2003 Tapani perusti Helsinkiin ensimmäisen One Way seurakunnan ja nyt on eri paikkakunnilla noin 30 yhteisöä, jotka ovat jatkaneet kasvuaan. Työn laajenemisen myötä Hauholle perustettiin oma kurssikeskus ”One Way Center” sekä kriisissä oleville miehille ”Toivon Majatalo”.  

Viimeisimpänä hän on perustanut Jumalalta saadun näyn pohjalta Fishermen´s International Network - Finmissionin yhdistämään seurakuntia ja ihmisiä yhteiseen missioon Suomessa sekä ulkomailla.


 

SeppoNiemelainen 249px
Seppo Niemeläinen, Peruskoulun luokanopettaja, evankelista

Sepon tehtävänä on palvella evankelistan armolahjaa, eli toimia niin, että evankelista voi käyttää lahjaansa. Tämä toteutuu rakentamalla evankelioimistapahtumia ja varustamalla seurakuntalaisia antamaan lahjansa Jumalan valtakunnan käyttöön. Seppo toimii Mission Europen työntekijänä.


 

PetriValimaki isompi2
Petri Välimäki, sielunhoidollisten ja varustavien aineiden kouluttaja, TM, pastori, kirjailija

Petri palvelee evankeliumin armon sanomaa kolmella keskeisellä tavalla: Julistaen, palvellen ja varustaen. Kaikkien palvelutapojen ytimessä on sanoma Jumalan armosta ja rakkaudesta Jeesuksessa Kristuksessa. Petri toimii Mission Europen evankelistana


 

Elisabet Vähäsöyrinki, kappalainen Joutjärven seurakunta

Elisabetin sydämellä on vahvasti evankeliumin työ. Hän oli organisoimassa yhdessä Finmission kanssa Armon voimalla Lahti-Missiota syyskuussa 2026.


 

Musiikissa palvelee koko viikonlopun ajan:

KristianTuominen 249px
Kristian Tuominen, pianisti

ja lauantai-iltana

RoniWithFriends 249px
Roni with The Friends
Teemu, Roni, Hanna-Kaisa ja Pekka

Roni Leppä ystävineen on yhtye, jossa tärkeintä on musiikin avulla kertoa sanomaa Jeesuksesta. Yhtye soittaa pääosin omaa musiikkia.


 

Lue lisää kouluttajista Mission Europen sivuilta!

Lue lisää Finmissionista finmissionin sivulta!

Ohjelma

Perjantai 16.4 

16.30  Ilmoittautuminen, majoittuminen ja keittopäivällinen 

18.00  Tervetuloa! - Yhdessä voimme enemmän

  • Perheniemen opisto evankelistojen varustajana, Marjaana Suutarinen
  • Osallistujien esittäytyminen, oman palvelutyön lyhyt kuvaus, Pirjo Jääskeläinen

18.45  Tauko

19.00  Finmissio

  • Kokeneen evankelistan taival – Perjantai Kristukselle illoista Finmissioon, Tapani Suonto
  • Opetus, Tapani Suonto
  • Kokemukset ja opitLahti-Missiosta, Elisabet Vähäsöyrinki

21.00–22.00  Iltapala 

Lauantai 17.4. 

8.00  Aamiainen 

9.00  Mission Europe, Seppo Niemeläinen

  • Toivon Siiville, terveisiä Uudestakaupungista
  • Oman kylän missio?
  • Pienryhmätyöskentelyä 

11.30  Lounas 

12.30  Evankelistana ja Jeesuksen todistajana maailmassa, Petri Välimäki

  • Miten välitämme ja puolustamme suurta armon ilosanomaa?

14.00  Päiväjuoma 

14.30 -16.30  Evankelistana ja Jeesuksen todistajana lähi-ihmissuhteissa

  • Miten säilytämme myönteisen asenteen kaiken keskellä?
  • Miten selvitä arvoristiriitojen ja kristinuskon vastaisuuden kohdatessa evankeliumin palvelijaa?

17.00  Päivällinen 

18.30  Uusi rohkeus Jeesukseen/Ilta yhdessä jakaen ja keskustellen, Seppo Niemeläinen

Musiikissa Roni Leppä with The Friends

20.30 Iltapala 

Sunnuntai 28.1. 

8.00  Aamiainen

9.00  Jotta he yhtä olisivat – yhdessä Jeesuksen todistajina, Seppo Niemeläinen,

  • Alustusta aiheesta Minkälainen työtoveri Jeesus on?
  • Ryhmäpohdintoja
  • Näillä eväillä eteenpäin

11.30  Lounas 

12.30  Armon ja voiman lähteellä – messu ja matkaan siunaaminen 

14.00  Päätöskahvit/-teet

Hyvän Paimenen matkassa kotiin siunattuna ja uusin voimin ja verkostoin! 

Hinta 

  • Opetus 129 €
  • Täysihoitopaketti 99 € (sis. majoituksen 2 hh omin lakanoin ja kaikki ruokailut) 
  • 1 hh varattavissa 40 € lisämaksusta (varausjärjestyksessä)
  • Ruokailupaketti ei-majoittuville 33 € (sis. aloituspäivällisen, lounaat ja päiväkahvit/-teet) 

Ilmoittaudu 2.4.2027 mennessä

Kurssille ilmoittaudutaan sähköisellä ilmoittautumislomakkeella tai opiston toimistoon p. 05 757 4100, opisto[ät]perheniemi.com. Opiston toimistosta saat myös lisätietoja.

Olet sydämellisesti tervetullut mukaan!

 

Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Mission Europen  ja Finmission kanssa.

MissionEurope2FINMISSIO

Alkaa

16.4.2027

Päättyy

18.4.2027

Lähetä ilmoittautuminen tästä