Musiikista voimaa ja hoivaa -kurssi tarkastelee musiikin vaikutuksia hyvinvointiin, tunteisiin ja vuorovaikutukseen. Viikonlopun aikana tutustutaan siihen, miten musiikkia voidaan hyödyntää hoivan, vapaaehtoistyön, seurakuntatyön ja oman hyvinvoinnin tukena.
Tiesitkö, että tutkimusten mukaan musiikki vaikuttaa suoremmin tunteisiimme kuin mikään muu taiteenlaji? Tutkimusten mukaan musiikki voi vähentää stressiä, pelkoa ja ahdistusta. Se voi parantaa verenkiertoa, aivojen hapensaantia ja edistää lihasten rentoutumista. Musiikin tuoma mielihyvä voi vähentää mm. kivun tunnetta. Tule paneutumaan aiheen äärelle kokonaiseksi viikonlopuksi!
Kurssi tarjoaa monipuolisen ja inspiroivan viikonlopun musiikin äärellä – kokemisen, oppimisen ja jakamisen merkeissä.
Koulutuksen jälkeen osallistuja

Henna Nieminen, kanttori, sairaala- ja hoivamuusikko, kulttuurituottaja sekä gospelmuusikko
Henna on käynyt laulamassa hoivayhteisöissä ala-aste ikäisestä lähtien. Ensimmäisen kerran hän lauloi saattohoitotilanteessa 15-vuotiaana. Sen jälkeen hän on saanut musisoida erilaisissa hoivayhteisöissä, sairaaloissa, vankiloissa, mielenterveys- ja päihdekuntoutus yksiköissä sekä kotikäynneillä.
Tällä hetkellä Nieminen toimii valtakunnallisen Musiikkikuntoutusyhdistys Musisoiva ry:n varapuheenjohtajana sekä toimii sairaala- hoiva- ja yhteisömuusikoiden toimikunnan koollekutsujana ja opiskelee musiikkipedagogiksi ja opinnäytetyönään valmistelee yhteiskehittämis prosessina eettisiä ohjeita musiikin ja hoivan rajapinnassa työskenteleville yhdessä Kaisa Tienvieren kanssa.
Kurssi alkaa perjantaina klo 16.30 ilmoittautumisella ja keittopäivällisellä, ja päättyy sunnuntaina klo 14 alkavaan päiväkahviin. Opetusta on yhteensä 15 tuntia.
Ilmoittautuminen sähköisellä lomakkeella
Tiedustelut: opisto[ät]perheniemi.com tai p. 05 757 4100
Muutokset mahdollisia.