Oletko aina unelmoinut, että saat maalata ajatuksesi ja tunteesi värein ja siveltimen vedoin? Haluatko oppia impressionistisen maalauksen maailmasta ja tekniikoista? Tule mukaan keväiseen Perheniemeen.
Heli Vihersaari-Salmi: ”Minulla on kuvataiteeseen kaksi näkökulmaa, hyvinvointia lisäävä ja toisaalta havainnoimaan ja kuvantekoon opettava. Impressionistinen maalaus on pääasiassa jälkimmäistä, mutta kurssilla pohdimme aina myös voimaantumiseen liittyviä asioita”
Impressionismi on kuvataiteen tyylisuunta, jossa valolla on suuri merkitys. Valon synnyttämät värisävyt sekä tunnelman kuvaaminen ovat tärkeitä. Kiinnostuksen kohteena ovat esimerkiksi valon heijastukset iholla, vedessä ja rakennuksissa. Väreissä käytetään puhtaita, kirkkaita sävyjä. Kuuluisimpia impressionisteja on esim. Claude Monet lummemaalauksineen.
Kurssilla perehdytään tyylisuuntaukseen esittelemällä keskeisiä taiteilijoita ja heidän teoksiaan. Käymme läpi impressionismin piirteitä ja tekniikoita, jotka ovat kautta vuosikymmenten synnyttäneet ihailua. Käymme läpi myös väriopin perusteita. Yhteisen opetuksen lisäksi on yksilöllistä ohjausta koko kurssin ajan. Kurssi sopii maalausta hieman harrastaneille. Käytämme kurssilla akryylivärejä.
Kurssin jälkeen osaat kuvailla impressionismin piirteitä sekä kertoa tyylisuunnan synnystä ja taiteilijoista. Tiedät pää- ja väliväreistä, sekä tiedät, miten eri sävyjä sekoitetaan. Osaat käyttää sopivia maalausvälineitä kuhunkin tilanteeseen, ja tiedät akryylivärien käyttäytymisestä. Tiedät, miten lähteä liikkeelle, kun suunnittelet ja aloitat impressionistista maalausta. Osaat kuvata valoja ja varjoja maalauksessa.

Heli Vihersaari-Salmi, kuvataiteilija YAMK, ammatillinen opettaja
Heli on opiskellut kuvataiteilijaksi Pekka Halosen akatemiassa sekä Turun Taideakatemiassa (Soveltava taide). Hän on opettanut useita vuosia kansalaisopistossa eri-ikäisten kuvataideryhmiä, sekä vanhusten hoitolaitoksissa asukkaille kuvataidetuokioita. Kulttuurihyvinvointi on ollut teemana vuodesta 2012. Ohjaustyön tavoitteena on innostaa ja voimauttaa, sekä auttaa jokaista löytämään oma tyylinsä ja nauttimaan maalaamisesta.
Kurssi alkaa perjantaina klo 16.30 ilmoittautumisella ja päivällisellä, ja päättyy sunnuntaina klo 14 alkavaan päiväkahviin. Opetusta on yhteensä 15 tuntia: perjantaina klo 18–20.30, lauantaina klo 9–16 ja sunnuntaina klo 9–14.
Jokainen tuo mukanaan tarvittavat välineet tarvikelistan perusteella.
Ilmoittautuminen sähköisellä lomakkeella
Tiedustelut: opisto@perheniemi.com tai p. 05 757 4100
Muutokset mahdollisia.