Narsismi varjostaa aikamme ihmissuhteita, yhteisöjä ja yhteiskuntaa yhä enenevissä määrin. Tarvitaan siis monipuolista tietoa siitä, millaisesta ihmismielen vauriosta on kyse.
Koulutuksessa opitaan, miten tunnistaa narsistinen käytös, millä tavoin siihen tulee reagoida ja kuinka uhriksi joutunut voi toipua. Koulutuksessa perehdytään tähän ajankohtaiseen ilmiöön monesta eri näkökulmasta ja se tarjoaa työkaluja ymmärtää narsismin vaikeaa problematiikkaa pintaa syvemmältä.
Koulutus on tarkoitettu kaikille, joita teema kiinnostaa henkilökohtaisesti, ammatillisesti tai yhteisöllisesti. Koulutus ei sovellu akuutissa kriisitilanteessa olevalle, vaan on luonteeltaan informatiivinen, analysoiva ja toipumisprosessia aktivoiva. Perheniemen opisto tarjoaa kristilliseen arvopohjaan nojaavaa, kaikille avointa koulutusta.
Koulutus koostuu neljästä Perheniemen opistolla järjestettävästä lähijaksosta, kirjallisuudesta, etätehtävistä ja pienryhmätyöskentelystä.
Narsismin anatomia
Narsismi kulttuurisena ilmiönä
Miten elämme pahuuden kanssa
Narsismi ja narsistit kristityn kokemuksessa ja kristillisessä yhteisössä
Lähijaksot alkavat perjantaisin klo 16.30 ilmoittautumisella ja keittopäivällisellä. Opetus alkaa klo 18 ja päättyy sunnuntaina klo 14 alkavaan päiväkahviin. Opetusta on yhteensä 15 tuntia / lähijakso.
Työttömät ja eläkkeellä olevat voivat anoa opintoseteliavustusta, jolla voi kattaa osan koulutusmaksusta. Avustusta haetaan lähettämällä vapaamuotoinen hakemus opisto[ät]perheniemi.com. Liitä mukaan todistus kelpoisuudestasi.
Koulutus on kokonaisuus, joka maksetaan jaksoittain ennen kutakin viikonloppua.
Ilmoittautuminen sähköisellä lomakkeella
Tiedustelut: opisto[ät]perheniemi.com tai p. 05 757 4100
Koulutuksen järjestäjä pidättää oikeuden mahdollisiin muutoksiin.